Napsala nám maminka žáka: PDF Tisk Email

Tomášovo setkání s designérem

První únorový den byl pro žáka deváté třídy Tomáše Týfu jiný než ty ostatní. K mimořádným osobním zážitkům z ženevských autosalonů se měl přidružit další, neméně silný. Čekalo ho setkání s designerem Petrem Novaguem, který se specializuje na průmyslový a grafický design.

Jméno pana designera Tomáš znal pouze z odborné četby, nejvíce pozornosti upoutalo jeho auto R 200. Působení p. Novagua v oblasti designu má široký záběr. Je držitelem ceny Red Dot Award, označované jako designerský „ Oskar“, kterou uděluje Design Zentrum Nordrhein Westfalen výrobkům s promyšleným designem  v německém Essenu od roku 1955. Tato cena mu byla udělena za celohliníkovou židli Edge. Petr Novague pracuje souběžně vždy na více projektech. Je například autorem prvního českého smartphonu Verzo , hracích karet Imperial, hodně se však zaměřuje na auta. Je autorem automobilu R 200 – „ Erko “, které se vyrábí na zakázku. Výroba je z velké části ruční.  Erka z 21. století mají všechny potřebné homologace, a mohou tak jezdit v běžném provozu. Zmíněné auto si mohl Tomáš prohlédnout „na vlastní oči“ i „vlastní kůži“ (seděl za volantem vozu). Rozhovor se uskutečnil v Praze v jedné z kaváren. Tomášovi se dostalo praktických rad z prostředí, jež obnáší tvrdou řeholi srovnatelnou s vrcholovým sportem. Předpokladem pro vykonávání tvorby designu je silná osobnost jdoucí si za svým cílem, v první fázi i snem. K uplatnění ve světě designu nestačí pouze úspěch a talent. Designér musí být pracovitý, a jak se říká mít štěstí. Je důležité se umět specializovat (dopravní prostředky, nábytek, průmyslový design atp.) a vybranému zájmu pak věnovat téměř veškerý čas (kreslit a modelovat, sledovat vývoj oboru, styly a trendy, specifické počítačové programy). Je toho zkrátka hodně, co mladého budoucího adepta čeká. Velký vliv na náročnou profesi a uplatnění v ní má studium vhodně vybraných škol. Již několikaletou Tomášovou vizí je stát se designerem automobilů, případně dalších dopravních prostředků. Úžasným dárkem od p. Novagua se pro Tomáše stal model Erka, který získal čestné místo v jeho sbírce. Dostalo se mu cenných doporučení, jak dále postupovat v přípravě designerských návrhů v nejbližší době. Nevšední setkání možná nebylo poslední...

Za jeho zprostředkování děkujeme p. uč. Mgr. Jaroslavu Dvorskému (ZŠ Trutnov, V Domcích) a p. Ing. Martinu Kadlecovi (Škoda Auto, a.s. Mladá Boleslav).

Simona Týfová

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Petr Novague

*1981
Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (produktový design), design studoval také                         v Německu (Univerzita Duisburg Essen) a na Akademii výtvarných umění v Bratislavě. Kvůli zjednodušení pro práci v zahraničí si změnil české jméno Novák na Novague.

Ještě během studií pracoval jako web designer pro Auto Škoda, po skončení VŠUP zůstal na škole jako asistent vedoucího ateliéru. V r. 2008 se stal kreativní ředitelem firmy Logos Ltd., o rok později zakládá designové studio Novague, kde je hlavním (a jediným) projektantem.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/designer-petr-novaque-ziskal-cenu-red-dot-f1s-/architektura.aspx?c=A120321_174009_architektura_rez

Home Základní informace Aktuality Napsala nám maminka žáka: