Jak a co svačí žáci V Domcích PDF Tisk Email

Typická výbava školních lavic o přestávkách? Krabičky a dózy. Umělohmotné i plechové. Nejrůznější barvy i velikosti. Občas ještě „naducaný“ igelitový pytlík. V pozoru sekundují nápojové originály, ale hlavně nejrůznější PET láhve a jiné „nádoby“ (na vzestupu jsou zvláště pohodlné sportovní láhve), a to s většinovým „domácím“ obsahem… Zkrátka svačina v akci! Jak a jaká ale (nejvíc) chutná našim žákům?

Na několik otázek k tématu jsme se stylově ptali šesti žáků v Šestidomí (ZŠ V Domcích). Soudě podle aktuální koncepce rozvoje školy, školního vzdělávacího programu, realizovaných grantů i tzv. etických dílen, nově prodeje čerstvého Farmářského mléka, ale i tradičního provozování vlastního velkého stravovacího zařízení si zdejší „základka“ na zdravé výživě svých žáků docela zakládá…

1.Co máš ke svačině nejčastěji? Popiš jídlo i pití.

Daniel (7 let): rohlík se salámem; voda se šťávou

Markétka (7 let): rohlík se sýrem a šunkou; jablko a hroznové víno; voda se šťávou

Martin (12 let): rohlíky s máslem a šunkou; nakrájená jablíčka; Dobrá voda - malina

Eliška (12 let): toustový chléb nebo rohlík; kousek ovoce nebo zeleniny; láhev plná velmi dobré ovocné šťávy

Michal (15 let): pečivo s pomazánkou, sýr, občas jogurt; ovoce; voda se šťávou

Lucka (15 let): pečivo s šunkou a sýrem; ovoce (nejčastěji jablko nebo mandarinka); šťáva

2.Uveď příklad opravdu zdravé svačiny.

Daniel: hroznové víno, jablko, hruška; voda nebo čaj

Markétka: rohlík se sýrem a šunkou; čaj

Martin: chleba, rohlík, houska; jablka, hruška, banán, pomeranč, paprika; jablečný džus, Dobrá voda, voda

Eliška: celozrnné pečivo se salátem a rajčaty uvnitř, müsli tyčinka; domácí bezinková šťáva nebo voda z mariánského pramene

Michal: jogurt s müsli; zelenina, ovoce; čerstvý pomerančový džus

Lucka: celozrnné pečivo; ovoce; čaj nebo šťáva

3.Svačíš jen o velké přestávce, nebo i o malých (dalších) přestávkách?

Daniel: každou přestávku

Markétka: o každé přestávce

Martin: o velké i o malé přestávce

Eliška: někdy tak, a někdy tak - podle toho, co mám ten den ke svačině

Michal: podle toho, jaký mám hlad, spíše jím každou přestávku

Lucka: svačím o více přestávkách

4.Rozdělíš se o svačinu se spolužákem či necháš ho ochutnat, pokud Tě poprosí, nebo když víš, že si svačinu zapomněl?

Daniel: ne, nerozdělím se

Markétka: ne, nerozdělím

Martin: ano, se svým kamarádem se rád rozdělím

Eliška: rozdělím se s tím, o kom vím, že si svačinu zapomněl