Erasmus+: Itálie 15. 5. 2016 - 21. 5. 2016 PDF Tisk Email

V rámci projektu Erasmus+ proběhlo v květnu další z řady setkání vybraných žáků základních škol z pěti zemí (Slovensko, Česká republika, Itálie, Lotyšsko a Turecko), tentokrát v Itálii. Každou školu reprezentovalo osm žáků. Cílem projektu je poznat historii, kulturu, pamětihodnosti a přírodní zajímavosti dané lokality. Žáci spolu komunikují anglicky a v reálném prostředí se přirozeně učí poznávat a přijímat rozdíly mezi národy.

NEDĚLE 15.5.

Na pražském Letišti Václava Havla čekáme na zpožděný let do Říma. Důvody pro zpoždění jsou technické. Z chytrých telefonů navíc víme, že v Římě řádí bouřka. Na počáteční nervozitu rychle zapomínáme při výhledu na Alpy a zanedlouho dosedáme. Na letišti nás vřele vítají Italové a turecká skupina. Je po desáté večer, v dešti a ve tmě projíždíme se zatajeným dechem kolem Kolosea, ale zastavit nelze. Náš cíl, město Viterbo, leží asi 70 km severně od Říma. O dvě hodiny později se ubytujeme v rezidenci Nazareth.

PONDĚLÍ 16.5.

Po snídani náš čeká oficiální přivítání italskými učiteli. Žáci se rozdělují do mezinárodních skupin. Každou skupinu mají na starosti dva italští žáci, kteří mají za úkol představit nám hlavní pamětihodnosti historického centra města. Po obědě navštěvujeme nově otevřené inovační centrum pro podnikání, jakýsi inkubátor nově začínajících podniků. Později odpoledne se na radnici osobně setkáváme s radním pro vzdělání a kulturu. Poté přijíždí lotyšský tým, a tak večeříme poprvé kompletní.

ÚTERÝ 17.5.

V úterý odjíždíme autobusem do středověkého městečka Bolsena, které leží na břehu největšího vulkanického jezera v Evropě. Po prohlídce kostela Santa Cristina se křivolakými uličkami proplétáme až k hradu ze 14. stol. Počasí nám přeje, a tak brzy uháníme alejí lemovanou platany až k jezeru. Na pláži hrajeme fotbal, volejbal, oddechujeme. Po návratu do Viterba večeříme v pizzerii La Scaletta a konečně se dozvídáme, jak vypadá pravá italská pizza. Havaj byste v nabídce rozhodně nenašli.

STŘEDA 18.5.

Dopoledne navštěvujeme základní školu se zaměřením na hudební výchovu ve Viterbu, našeho partnera v projektu. Přivítání je dojemné – Óda na radost v podání školního orchestru, setkání s paní ředitelkou a po prohlídce školy pohoštění pro všechny. Místní linkou pak odjíždíme do nedalekého městečka Bagnaia, jemuž dominuje vila v manýristickém slohu známá jako Villa Lante, obklopená zahradami se spoustou fontán, jezírek a vodopádů. Po návratu do Viterba se krátce účastníme ukázky hudebního představení na půdě místní univerzity.

ČTVRTEK 19.5.

Výlet do 27km vzdálené vesničky Civita di Bagnoreggio se hned v úvodu protahuje, neboť řidič na své pravidelné trase zajíždí do všech okolních vesnic. Po dvou hodinách poněkud strastiplné cesty přijíždíme na místo a nikdo nepochybuje, že výhled na umírající město („la citta che muore“) na skalnatém výběžku je dechberoucí a rozhodně stojí za to. Místní lidé sice místo postupně kvůli skalní erozi opustili, pro svou jedinečnou atmosféru ale zůstává vyhledávanou turistickou atrakcí.

PÁTEK 20.5.

Odjíždíme autobusem k pobřeží. Našim cílem je Tarquinie, původně jedno z center umění a kultury starověké Etrurie. Nejprve navštěvujeme rozsáhlý areál s hrobkami. Italská průvodkyně a pracovnice místního muzea nás zasvěcuje do tajů etruských hrobek, které jsou unikátní svými nástěnnými malbami. V samotném muzeu později obdivujeme etruské sarkofágy, šperky, keramiku, svícny a mince. Po obědě máme chvíli u moře – je studené a fouká vítr, ale některé z nás to k velkému údivu Italů od koupání neodradí. Později odpoledne navštěvujeme nedalekou přírodní rezervaci a krátce se zastavíme ve městě Tuscania. Blíží se konec našeho setkání, u jedné z vyhlídek se všichni společně fotíme. Večer nás čeká poslední posezení a rozloučení v „naší“restauraci TIME OUT.

SOBOTA 21.5.

Na tento den už není přichystán oficiální program. Odpoledne odlétáme z Říma. Podaří se nám přejet do Říma, uložit zavazadla na nádraží, přejet metrem do centra a pěšky navštívit hlavní památky a včas být na letišti? Stihli jsme vše, včetně improvizovaného oběda ve frontě na odbavení. Skutečně jsme si však vydechli až po přistání v Praze. Unaveni, ale plni nových zážitků, setkání, zkušeností a kamarádů.

Home Základní informace Granty a projekty >> ERASMUS+ Erasmus+: Itálie 15. 5. 2016 - 21. 5. 2016